İçeriğe atla Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Gaziantep`in Nizip İlçesi`nde, Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma antik kentinden geçen yıl yapılan acil kurtarma kazısı sırasında çıkarılan duvar resimlerinin restorasyon ve konservasyon çalışmaları tamamlandı.
Ankara Üniversitesi Başkent Yüksekokulu Restorasyon ve Konservasyon Programı uzmanlarından oluşan bir ekibin, Packart Humanities Institute`nin sponsorluğunda yürüttüğü “Zeugma Antik Kenti Kurtarma Kazılarında (A Bölgesi) Ele Geçen Duvar Resimlerinin Restorasyonu ve Konservasyonu Projesi“ kapsamında yürüttüğü çalışma, yaklaşık 100 milyar lira harcanarak 7 ayda bitirildi.
Kültür Bakanlığı`ndan alınan izinle yürütülen proje ile Zeugma antik kentinde geçen yıl yapılan acil kurtarma kazısı kapsamında 10 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında bulundukları yerden Gaziantep Müzesi`ne taşınan duvar resimlerine onarım (restorasyon) ve koruma (konservasyon) amaçlı çalışmalar yapıldı.
Ayrıca, duvar resimlerinin depolanması ve geçici sergilenebilmesi için için bir raf projesi hazırlanıp Kültür Bakanlığı`nın onayına sunuldu.
93 DUVAR RESMİ MÜZEYE TESLİM EDİLDİ
Proje yönetici yardımcısı Dr. Bekir Eskici, yoğun bir çalışma sonucunda üstlendikleri görevi başarıyla yerine getirdiklerini söyledi.
Toplam alanı 150 metrekare olan 93 duvar resmini yarın müze yetkililerine teslim edeceklerini duyuran Dr. Eskici, şöyle konuştu:“Duvar resimlerinin olmayan parçalarını yeniden yapma imkanımız yok ama olan parçalarını en mükemmel şekilde onardık, korumaya aldık. Bu eserlerin, fresk yerine duvar resmi olarak adlandırılması daha doğru olur. Duvar resimlerinin halkın ilgisine sunulabilmesi, yeni bir müze yapılması yanında daha pek çok çalışmayı gerektiriyor.“
PROJE EKİBİ
YÖNETİCİ Dr.Y.Selçuk ŞENER
YÖN.YRD. Dr.Bekir ESKİCİ
YÖN.YRD. Cengiz ÇETİN
RESTORATÖR-KONSERVATÖR
Didem TANER
Evren ÇOLAK
Emin Murat ÖZDEMİR
Kurtuluş TÜRK
Serap ÇELİK
Mine ÇETİNEL
Evren KIVANÇER
Zeynep KÖPRÜLÜ
Gamze UÇAK
Aysu NİKSARLI
(Gaziantep Anadolu Ajansı)

Belkıs/Zeugma Antik Kenti , Gaziantep ili, Nizip İlçesi , Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri’nin kıyısında yer alır. Yaklaşık 20 bin dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan…

© 2024 TÜM HAKKI SAKLIDIR. by DENSEY