ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA MOZAİKLERİ GAZİANTEP'TE KALIYOR...
08-04-2004

ZEUGMA MOZAİKLERİ GAZİANTEP'TE KALIYOR... 

YEREL MAHKEMENİN VERDİĞİ İHTİYATİ TEDBİR KARARINA İTİRAZ EDEN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NIN İTİRAZI REDDEDİLDİ 

ZEUGMA PLATFORMU AVUKATI METE SAYIN: 

"KARARLA, TÜRKİYE'DE HAKİMLERİN OLDUĞU TESCİL EDİLMİŞ OLDU" 

Zeugma mozaiklerinin Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nden alınarak İstanbul Topkapı Müzesi'nde sergilenmesi yönünde Zeugma Platformu'nun başvurusu üzerine, Nöbetçi Mahkeme'nin mozaiklerin taşınmasına yönelik koyduğu ihtiyati tedbir kararına; Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın itirazı reddedildi. 

  Gaziantep 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen bugünkü duruşmaya Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı temsilen Hazine Avukatı Süleyman Karabulut; Kültür Bakanlığı'nı temsilen Avukat Füsun Buyuran; Zeugma Platformu adına ise avukatlar Dilek Topalkara, Mete Sayın, İnci Api, Metin Kınacılar, Selma Akyazıcı, İbrahim Özen ve platform üyeleri katıldı.  

  Hakim Vedat Yıldırım, görülen duruşma sonrasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın itirazını reddederek ihtiyati tedbir kararının devamına, Zeugma mozaiklerinin 2863 Sayılı Taşınmaz Kültür Varlıkları'nın 6. ve 20. maddesine göre tabi afetlere maruz kalmadığı taktirde taşınamayacağına karar verdi. 

  Duruşma sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Avukat Mete Sayın, kararla Türkiye'de hakimler olduğunun görüldüğünü belirterek, "Karar incelendiğinde zaten Türkiye'de neler olup bittiği görülür. Sözle, koca bir müzenin götürülmesi başka bir yere nakledilmesi düşünülmüştü. Bunun için sözlü talimatlarla işlem yapılmaya çalışılmıştı. Ancak verilen kararla Türkiye'de hakimlerin olduğu tescil edilmiş oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İhtiyati Tedbir Kararı'na itirazı reddedilerek, mozaiklerin Gaziantep'te kalması sağlandı" dedi. 

  Bu arada, duruşmayı izlemeye gelen Zeugma Antik Kenti'ndeki kurtarma kazılarına katılan Mustafa Kızılırmak da adliye koridorlarında mozaiklerin taşınmasına yönelik girişimlere tepki gösterdi. Kızılırmak, 1992 yılından beri kurtarma kazılarına katıldığını kaydederek, "Bizim el bebek gül bebek, çocuk yetiştirir gibi çıkardığımız ve taşıdığımız mozaikler, adeta limon sandıklarında taşınmak isteniyor. Neymiş, NATO Başkanı ve toplantıya katılacaklar görecekmiş. Gelsinler burada görsünler. İstanbul'da sergilenmesi için harcanacak 2 trilyon liranın 1 trilyonunu burada yapımı devam eden müzenin bitirilmesi için harcasınlar" diye konuştu. TWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ