ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA MOZAİKLERİNİN SERGİLENDİĞİ MÜZEYİ YILDA 1 MİLYON KİŞİNİN GEZMESİ BEKLENİYOR
13-07-2005

Yapımı yılan hikâyesine dönen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan Zeugma Mozaik Müzesi’ni 1 milyon turistin gezmesi bekleniyor.

Müzede, Zeugma antik kentinden çıkarılan eserler sergileniyor. Geçen yılı yerli ve yabancı 60 bin turistle kapattıklarını belirten Müdür Vekili Fatma Bulgan, iyi organizasyon yapıldığı taktirde bu rakamın 1 milyona ulaşabileceğini söyledi.

Zeugma antik kentinin Birecik Barajı’nın suları altında kalmasının ardından kentten çıkarılan mozaik ve diğer tarihi buluntuların nerede sergileneceği kamuoyunda epeyce tartışılmıştı. Dönemin Turizm ve Kültür Bakanı Erkan Mumcu tarafından eserlerin İstanbul’a taşınarak sergilenmesi de gündeme gelmiş, ancak Gaziantepli turizmcilerin girişimleri sonrası bundan vazgeçilmişti. Erdoğan’ın ‘İvedilikle bitirilsin’ talimatı üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, müzenin yapımını hızlandırdı.

Yapımına kültür merkezi olarak başlanan bina, Gaziantep Özel İdaresi’nin 2 milyon 132 bin YTL, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da 561 bin YTL aktarmasıyla müze şeklinde dizayn edildi. Dünyaca ünlü Zeugma mozaikleri ve antik eserler 23 Haziran’da Başbakan’ın hizmete açtığı binada sergilenmeye başlandı.

Açılıştan bu yana müzeyi gezen yerli ve yabancı turist sayısında ciddi bir artış var. 2 haftada müzeyi ziyaret eden kişi sayısında gözle görülür artışı doğrulayan Müdür Vekili Fatma Bulgan,” Müzeyi, Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin’in isteğiyle yapım aşamasında ziyaretçi sirkülasyonunun kesilmemesi için kapatmamıştık. Bunun faydasını gördük. Şu an ziyaretçi sayısında oldukça iyi artış var. Her yıl 60 bin ziyaretçi ağırlıyorduk. Bu yıl bu rakamın en az 10 katını bekliyoruz. İyi organizasyon yapıldığı taktirde bu rakam 1 milyona ulaşabilir.” diye konuştu. Bugüne kadar kazı alanından bin 500 metrekare mozaik çıkarıldığı bilgisini veren Bulgan, bunun 850 metrekaresinin son teknolojiyle restore edildiğini kaydetti.

Tunus’taki Bardo Müzesi’nden sonra dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi sıfatını taşıyan ve 5 bin 600 metrekare kapalı alana sahip olan müzede, ilk aşamada 550 metrekare mozaik, 35 adet mozaik pano, 120 metrekare duvar resmi ile 35 heykel sergileniyor. Savaş tanrısı Mars’ın ve güzellik tanrıçası Afrodit’in bronz heykellerinin de teşhir edildiği müzenin yanındaki Arkeoloji Müzesi’nde ise, Zeugma kazılarıyla özdeşleşen ‘Çingene Kız’ mozaiği, 4 bin adet arkeolojik buluntu ile bin civarında sikke teşhir ediliyor.

Zeugma’nın Roma döneminde önemli bir ticaret merkezi haline geldiğini ve kentin nüfusunun 80 bine ulaştığını anlatan Bulgan, antik kentteki kazıların bundan sonra Ankara Üniversitesi’nden bir ekip tarafından gerçekleştirileceğini ifade etti.

http://www.zaman.com.tr/sehir_zeugma-mozaiklerinin-sergilendigi-muzeyi-yilda-1-milyon-kisinin-gezmesi-bekleniyor_192115.htmlTWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ