ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA, AVRUPA’DA YILIN MÜZESİ ÖDÜLÜNE ADAY OLDU
08-04-2006

Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği Gaziantep Zeugma Mozaik ve Arkeoloji Müzesi, Avrupa Müze Formu tarafından düzenlenen, Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü EMYA’yı almak için aday oldu.

Yarışmaya katılım için müzedeki eserler internet ortamına taşınarak, gaziantepmuzesi.gov.tr adresinden sanal teşhire açıldı.

Gaziantep Müze Müdür Vekili Mehmet Önal, bir başkan ve Avrupa ülkelerinden seçilmiş 15 üyeden oluşan jüri tarafından seçilen 2007 yılının müzesi ödülünü alabilmek için başvurunun kendileri adına Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, EMYA’nın İngiltere’nin Bristol kentindeki merkezine yapıldığını söyledi. Önal, 2005 yılının Haziran ayında açılan müzenin, dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olduğunu, en önemli özelliğinin ise Zeugma’dan çıkarılan mozaik villaların özgün teşhiri ile dikkat çektiğini dile getirdi. Mozaiklerin sergilendiği müzenin, iç dizaynı ve etkileyici teşhiri ile ziyaretçileri etkilediğini belirten Önal, “Müzemiz, etkileyici teşhirinin yanı sıra gelecekte yapılması planlanan pojelerle EMYA’ya katılmak için uygun durumda. Bu ödülü kazanmamız, yurt dışında daha çok tanınmamızı ve yabancı turist sayımızı artıracaktır.” dedi. Yarışmaya katılım şartlarını yerine getirmek amacıyla müzeyi internet ortamına taşıdıklarını belirten Önal, müzedeki eserlerin www.gaziantepmuzesi.gov.tr adresinden görülebileceğini kaydetti. Avrupa Müzeler Birliği’nin, Avrupa genelinde müzeciliğin geliştirilmesi amacıyla 1977 yılında dağıtmaya başladığı EMYA ödülüne başvurular bir yıl önce Mart ayında yapılıyor. Dünyanın değişik ülkelerinden yapılan başvurularda ilk olarak ön eleme turu düzenleniyor. Ön elemeyi geçen müzeler daha sonra ödülü belirleyen jüri üyeleri tarafından ziyaret edilip inceleniyor. İnceleme sonucu ödüle layık müzeler, yıl sonunda Strazburg’da yapılan toplantıda belirleniyor. Günümüze kadar Türkiye’den çeşitli müzelerin katıldığı yarışmada, Anadolu Medeniyetleri Müzesi 1997 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü’ne (EMYA) layık görüldü. İstanbul Türk-İslam Eserleri Müzesi 1985, Antalya Müzesi 1987, Bodrum Müzesi 1995 yıllarında mansiyon, İstanbul Arkeoloji Müzesi ise 1993 yılında Avrupa Konseyi ödülünü aldı. 1984 yılında Avrupa Konseyi tarafından “Seçkin Müze” ödülüne layık görülen İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, 1988’de “Europa Nostra” ödülünü alan Sadberk Hanım Müzesi, ödüllü Türk müzelerinden bazıları

 

http://www.zaman.com.tr/sehir_zeugma-avrupa-da-yilin-muzesi-odulune-aday-oldu_273874.htmlTWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ