ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA'YA TURİSTİK GEMİ
26-07-2007

Gaziantep İl Özel İdaresi'nce satın alınan Kumla Gemisi, Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz'ın katıldığı törenle Birecik Barajı'ndaki seferlerine başladı.

Gaziantep'in turizm potansiyelinin artırılmasına yönelik hazırlanan Kumla ile Zeugma Antik Kenti, Rumkale ve Halfeti, Birecik Barajı Gölü üzerinden sağlanan ulaşımla gezilip görülebilecek.

Gaziantep İl Özel İdaresi'nce İstanbul Deniz Otobüsleri'nden 60 bin YTL'ye alınan Kumla Vapuru, bir süre önce Nizip İlçesi'ndeki Birecik Barajı'na getirilmişti. İkiye bölünerek taşınan ve daha sonra birleştirilen Kumla, Birecik Baraj gölü sularına indirilmişti. Kumla Gemisi, çeşitli tadilat ve bakımdan sonra turizmin hizmetine kazandırıldı. Geminin seferlere başlaması nedeniyle Birecik Baraj Gölü'nde düzenlenen törene Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Sarı, Halil Mazıcıoğlu ve Mehmet Erdoğan, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Şahinbey ve Şehitkamil kaymakamları ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdülkadir Demir katıldı. Milletvekilleri ve Bakan Yılmaz'ın kurdele kesmesinin ardından Kumla Gemisi, yaklaşık 100 kişilik bir grubu, ilk gezintisine çıkardı. Gemiyi görüntülemek isteyen basın mensupları, bir sürat teknesiyle Fırat'ın Nehri'nin sularına açıldı. Kumla'ya 4 su altı sporcusuyla bir jet ski eşlik etti.

Bakan Yılmaz, gezinti sırasında yaptığı konuşmada, iç sularda ulaşıma ve dolaylı yönden turizme büyük önem verdiklerini söyledi. Birecik Barajı'nda ulaşımın sağlanması ve bölge turizminin geliştirilmesi adına hazırlanan Kumla Gemisi'nin bir ilk olduğunu dile getiren Yılmaz, bir süre sonra Baraj Gölü'ne 2 iskele daha yapılacağını ve İstanbul'da hem araba hem de insan taşıması için bir feribot hazırlandığını belirtti. Kurulacak 2 iskelenin maliyetinin 500 bin YTL civarında olduğunu dile getiren Yılmaz, "Eğer bu tekne yetersiz kalırsa, ikinci bir tekne gönderebilmekte mümkün. Bunun mütevazı bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz. Söylediğim gibi milletimin ufku açık, himmeti yücedir. Bundan sonrası çok daha iyi olacak." diye konuştu.

http://www.zaman.com.tr/gundem_zeugmaya-turistik-gemi_569098.htmlTWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ