ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA'DAKİ KAZI ÇALIŞMALARI
09-07-2011

Kazı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kutalmış Görkay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Haziran'da başlayan çalışmaların Eylül ayına kadar devam edeceğini belirtti.

Bu dönem, 2007'de ortaya çıkarılan ''Muzolar Evi''ndeki çalışmalara devam edileceğini, daha önce bu bölgede güzel tarihi eserlere rastladıklarını ifade eden Görkay, ''Bu yıl da temennimiz, çalışmalara kaldığımız yerden devam etmek ve yine güzel tarihi kalıntılara rastlamak'' dedi.
Görkay, bu dönem ayrıca kamulaştırılması tamamlanan agorada çalışma yürüteceklerini dile getirdi. Bu yıl da bütçelerinin büyük bir kısmının kendilerine her konuda destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığından geldiğini dile getiren Görkay, şöyle konuştu:
''Bu sayede, aktarılan bütçeyle 2005 yılından bu yana çalışmalara sezon başlarında devam ediyoruz. Bunun dışında Dionysos ve Danae evlerini koruyacak 'korugan' müze tamamlandı. Müze sayesinde Zeugma'ya gelen turist sayısının arttığını görüyoruz. Yapılacak çalışmalarla Zeugma bir ören yeri statüsüne geçiyor ve böyle olunca turistlerin sayısının daha çok artacağını tahmin ediyoruz. Şu an için 55 kişilik bir ekiple çalışmalarımıza Eylül ayına kadar devam edeceğiz. Bu yıl kazı çalışmalarına Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden öğrenciler ve öğretim üyelerinin yanı sıra Almanya ve İngiltere'den araştırmacı ve öğrenciler katılıyor.''

ZEUGMA ANTİK KENTİ

Zeugma Antik Kenti, M.Ö 300'de Büyük İskender tarafından ''Selevkia Euphrates'' adıyla kuruldu. Romalı komutan Pompeius, M.Ö 64'de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos'a verdi.
Kommagene Krallığı'nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, M.Ö 31'den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğu'na bağlandı ve ''köprü'', ''geçit'' anlamına gelen ''Zeugma'' adını aldı.
Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, M.S 256'da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakılıp yıkıldı.
GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı'nda su tutulmaya başlanmasıyla Türk ve yabancılardan oluşan ekipler tarafından antik kentin sular altında kalacak bölümlerinde yoğun kurtarma kazıları yapıldı.
Kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan ve her birinin bir şaheser olduğu ifade edilen mozaikler, duvar resimleri, Mars Heykeli ve Kil Mühür Baskı Koleksiyonu, Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ne taşındı ve ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.
Açık hava müzesine dönüştürülmesi hedeflenen Zeugma Antik Kenti'nde, Bakanlar Kurulunun 2005 yılında aldığı karar kapsamında, Doç. Dr. Kutalmış Görkay başkanlığındaki kazı çalışmaları devam ediyor

 

http://www.sabah.com.tr/turizm/2011/07/09/zeugmadaki-kazi-calismalariTWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ