ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA DÜNYAYA TANITILIYOR
27-11-2016

Gaziantep’in incisi Zeugma, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) öncülüğünde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü desteğiyle hazırlanan 'www.zeugma.org.tr' adresli internet sitesinden dünyaya tanıtılıyor.

Şehrin ekonomik kalkınmasına yaptığı büyük katkıların yanı sıra tarihi, kültürel ve turistik değerlerine de sahip çıkan GSO, medeniyetler beşiği Gaziantep’in tarihi ve kültürel zenginliğinin önemli bir parçası olan Zeugma Antik Kenti, mozaikleri, Arkeoloji Müzesi ve Zeugma Mozaik Müzesi’ni daha geniş çevrelere tanıtmak için web sitesi kurdu. Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteğiyle hazırlanan tanıtım sitesinde, Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, Çince, Japonca ve Arapça dil seçenekleri de bulunuyor.

Köklü bir tarih, güçlü bir medeniyet, ticari merkez, sanat eseri, mozaik diyarı ve daha birçok özelliği içinde barındıran Zeugma Antik Kentin tarihçesi, kazı çalışmalarında son durum, kazı kronolojisi, mitoloji sözlüğünün yanı sıra çıkarılan mozaikler ve diğer buluntulara ilişkin her türlü yazılı ve görsel bilgi sitede yer alıyor.

Mozaiklere ilişkin fotoğraf galerisi ve mitolojik hikayelerin bulunduğu sitede, ayrıca bilimsel yayın ve makaleler var. Zeugma Mozaik Müzesi kat planı ve tanıtım broşürünün paylaşıldığı internet sitesinde, meraklılarına oturdukları yerden, Zeugma Antik Kenti ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ni 360 derece sanal turla keşfetme imkanı sunuluyor.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, medeniyetler beşiği Gaziantep’in kültürel mirasına sahip çıkılması ve korunması kadar Türkiye’de ve dünyada tanıtımını yapmanın önemine işaret ederek, kurdukları web sitesinin çok daha geniş kitlelere ulaşmada büyük rol oynayacağını belirterek, "Dünya üzerinde ilk yerleşim yerinden olan ve halen yaşam alanı olarak kullanılan şehirlerden birisi olan Gaziantep’in her yerinden tarih fışkırıyor. Bu toprakların kültürel zenginliğinin tüm Türkiye’de ve dünyada tanıtılmasına büyük önem veriyoruz. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkarılan sayısız mozaik eserlerin bilinirliğinin artmasını hedefliyoruz" dedi.

Dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan Zeugma Mozaik Müzesi’nin, Gaziantep’in büyük bir marka değeri olduğunu ifade eden Konukoğlu, "Şimdi Gaziantep’e gitme zamanı. Yerli ve yabancı tüm misafirlerimizi şehrimizi gezmeye, görkemli tarihi ve kültürel zenginliklerini yerinde görmeye davet ediyoruz" diye konuştu.TWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ