ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA'DA KAZILAR YENİDEN BAŞLIYOR
15-01-2004

Gaziantep'in Nizip İlçesi'ne bağlı Belkıs Köyü'nde bulunan, Zeugma antik kentindeki kazı çalışmalarının şubat ayında tekrar başlıyor. Gaziantep Müze Müdürü Hamza Göllüce, bir süre önce ara verilen çalışmalara çok kapsamlı olarak yeniden başlanacağını söyledi. Kazı çalışmalarını iki Türk, bir Fransız ve bir de İsviçre'den gelecek bilim ekibi yürütecek. 
 

Müze müdürü Göllüce, ''Bu yıl yapılacak kazı çalışmalarında Birecik Barajı göl suları altında kalan bölgede ekipler kapsamlı çalışma yürütecekler'' dedi. 

Su altında kalan bölgede yapılacak çalışmada iki amaçları bulunduğunu, su altında kalan arkeolojik değerlerin sudan nasıl etkilendiklerini, belgelenecek ve kurtarılacak eserlerin elde edilmesihalinde bunların nasıl kurtarılacağını tespit etmek olacağını vurgulayan Göllüce, şunları söyledi:  ''Su altında yürütülecek çalışmaları Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığındaki bir ekip yapacak. Müze Müdürlüğü uzmanlarından oluşan ekibimiz ise kıyı koruma ve villa kazısı olarak iki aşamalı çalışacaklar. Kıyı koruma projesinde, kazı alanı içindeki 171 santimetre uzunluğunda ve 90 santimetre genişliğindeki koruma duvarını 50-60 santimetre yükselteceğiz, ayrıca 350-400 metre uzunluğunda kaya dolgu sistemi yapacağız. Çalışmalarımızın ikinci aşamasında ise Zeugma ören yerinde bulunan 'Danae' villasının kazı çalışmaları ile 'Dionysos' villasının restorasyon çalışmasını gerçekleştireceğiz.     Bu çalışmaları Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Başkent Üniversitesi Restorasyon Bölümü öğretim görevlileri ile birlikte yapacağız.'' 

Bir diğer kazı çalışmasının ise Fransa Nantes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Catherina Reyna başkanlığında yapılacağını belirten Göllüce,bu ekibin, Zeugma antik kentinde bulunan tiyatro alanındaki kazıları yapacağını belirtti. 

İsviçre Bern Üniversitesinden Dr.Martin Hortman'ın başkanlık edeceği ekibinde ''Askeri Lejyon'' kazısını yapacağını ifade eden Göllüce, çalışmaların şubat ayı içinde başlayacağını bildirdi. 

Gaziantep Müze Müdürlüğü tarafından yürütülecek çalışmaların Özel İdare Müdürlüğü tarafından finanse edileceği, yabancı ekiplerin ise harcamalarını kendi imkanları ile karşılanacağı öğrenildi.  

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=196131TWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ