ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK MÜZESİ GAZİANTEP'TE YAPILACAK
05-05-2008

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin en büyük müzesinin temelini atıyor.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, eski Tekel binası olarak kullanılan 45 bin metrekarelik alan üzerine, 40 milyon YTL bütçe ayrılarak kurulacak olan müzenin temelinin 8 Mayıs 2008 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katılımları ile atılacağı belirtildi. Zeugma Kültür ve Müze Merkezi adı verilecek olan müzenin, üç ana blok halinde bodrum katı dahil olmak üzere 3 katlı olarak inşa edileceği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Toplam inşaat alanı 33 bin metrekare olacak müzede bloklardan biri Arkeoloji Müzesi, ikincisi Zeugma Mozaik Müzesi diğeri de sergi ve konferans salonu olarak tasarlanmıştır. Zeugma Müzesi mozaiklerin sergilenebilmesi için galeri şeklinde planlanmıştır. Tarihi mozaiklerin dış etkilerden etkilenmemesi için ışık ve ısı sistemleri dikkatle projelendirilmiştir. Zemin katta mozaiklerin tanıtımı amaçlı bir sinevizyon salonu, toplantı salonları, hizmet mekanları ve satış birimleri mevcuttur. Bodrum kat yakın tarihe ait arkeolojik eserlerin sergilenmesinde kullanılacaktır. Zemin ve bir kat ise daha eski tarihlere ait eserlerin sergilenmesinde kullanılacak olup, sergi alanları dışında toplantı salonları ve diğer hizmet alanları mevcuttur."

Kompleks içinde kültür amaçlı fonksiyonların yanı sıra dinlenme ve eğlenme amaçlı, iç avluda kafe ve bar mekanlarının da bulunacağı ifade edilen açıklamada, "İç avlu çelik konstrüksiyonla kapatılma sureti ile yapıya estetik bir görünüm sağlanmıştır. Bu kompleks içindeki son mekan ise ilimizde eksikliği duyulan kültür ve sergi amaçlı sergi ve fuar merkezidir. Ayrıca yine aynı mekan içinde sergilenen ürünlerin satışı için dükkanlar bulunmaktadır. 30 dönüm alanın 12 bin 500 metrekaresi müzenin oturum alanı olarak kullanılacak, geri kalan kısmı ise çevre düzenlemesi ile yeşillendirilecektir. Böylece briket yığınları içinde yeni bir modern mekan meydana getirilecektir" denildi.TWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ