ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA'DA KIYI TAHRİBATI
02-06-2004

Gaziantep Müzesi Arkeologu Fatma Bulgan, Zeugma'da bugün için yaşanan en büyük sorunun dalga hareketlerinden kaynaklanan kıyı tahribatı olduğunu söyledi. Bulgan, Gaziantep'te 20 ile 22 Mayıs'ta yapılan Uluslararası GeçmiştenGeleceğe Zeugma Sempozyumu'na ilişkin sunum özetlerinde, Birecik Barajı göl sularının Zeugma Antik Kenti'nin kıyılarında neden olduğu tahribata dikkati çekti. 

 

Bir bölümü Birecik Barajı göl suları altında kalan Zeugma Antik Kenti'nin sudan olumsuz etkilenmeye devam ettiğini vurgulayan Bulgan, şunları söyledi:''Zeugma Antik Kenti'nin bugün için en önemli sorunu ne kazıların devam etmesi ne bir açık hava müzesi yapılması ne de turizm potansiyelinin nasıl artırılacağıdır. Bugün için en büyük sorun, dalgahareketlerinden kaynaklanan kıyı tahribatıdır. Kıyı şeridindeki tahribatın engellenmesi için en doğru çözümlerin belirlenmesi ve uygulanması Zeugma için yapılacak en acil iştir.'' 

Bulgan, sunumunda Zeugma Antik Kenti'nde yaşanan kıyı tahribatını önlemek için 2000 yılından bu yana yapılan çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. 

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=230541TWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ