ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

NATİONAL GEOGRAPHİC GAZİANTEP’İ KEŞİF EDİYOR
07-05-2014

National Geographic Dergisi’nin Washington Merkezi’nden Cristopher Thornton Başkanlığı’ndaki heyet Gaziantep'in tarihi ve kültürel değerlerini yakından inceliyor. Gaziantep’in dünya markası Zeugma Antik Kentte bir takım incelemelerde bulunan dergi yetkilileri, buradaki eserlerin dünya tarihine ışık tutabileceğine işaret ettiler.  

  Önceki gün Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Araştırma Merkezi ev sahipliğinde ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda düzenlenen ‘2. Uluslararası Medeniyet Diyaloğu Sempozyumu’na katılmak için Gaziantep’e gelen Cristopher Thornton ve beraberindeki yetkililer, Zeugma Antik Kentteki kazı çalışmalarını da yerinde görme fırsatı buldular. Sempozyum kapsamında Gaziantep’te bulunan '2. Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu’ üyeleri ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte Nizip İlçesi'ndeki Zeugma Antik Kenti'ne giden heyet, buradaki eserlere hayran kaldılar. Zeugma Antik Kent kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay’dan çalışmalar ve çıkan eserler hakkında bilgi alan Cristopher Thornton ve yetkililer, Gaziantep’in zengin bir tarih geçmişine sahip olduğu görüşünü savundular.

  Başbakan Başmüşaviri ve Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Eşgüdüm Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, etkinliğin ardından yaptığı açıklamada, katılımcılar arasında geçen sene farklı bir ülkede yapılan sempozyumda maya medeniyetinin tartışıldığını söyledi.

  Türkiye’de gerçekleştirilen sempozyum kapsamında dünyanın değişik ülkelerinden gelen 40 bilim adamının yer aldığını ifade eden Karlıağa, "Bu sene Türkiye’de gerçekleştirilen sempozyum kapsamında Türkiye ve Anadolu'daki medeniyet mirası tartışılacak. Bu miraslar hakkında bilgi kazanımı elde edilecektir. Daha önce İstanbul’da yaptığımız toplantıda medeniyetlerin başlangıcı, medeniyet olgusu, medeniyetlerin bugünü ve medeniyet algısını konuştuk. Şanlıurfa'da ise medeniyetin başlangıçlarını yani Göbeklitepe'nin başlangıcını, çevrede henüz yerleşik hayata geçmemiş insanların yerleşik hayata geçişini ve tarımın ortaya çıkışı ile birlikte kültür ve medeniyet arasındaki bağları konuştuk. Yani bu kapsamda yapacağımız sempozyumlarda medeniyetleri konuşup yerlerinde tartışacağız" dedi.

  Daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e National Geographic Dergisi’ni gösteren bir tablo hediye eden Cristopher Thornton, buradaki davetlilerle Fırat Nehri üzerinde bulunan Rum Kalesi’ni de inceledi. Heyet, gezisini nehirde tekne turu ile tamamladı.TWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ