ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UYUYAN TARİHİ UYANDIRDI
19-02-2012

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, “Biz uyuyan tarihi uyandırdık. Bu tarih şimdi dünyaya hitap ediyor” dedi. 

Zeugma Antik Kenti Kazı ve Mozaik Müzesi ile 2012 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü alan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’nin detaylarını Haber Türk Kanalı’nda yayınlanan Skala programında anlattı. Yer altındaki saklı tarihi gün yüzüne çıkardıklarını ve bunun da takdir gördüğünü ifade eden Güzelbey, geçit vermeyen Fırat Nehri’nin aslında geçiş noktalarından birisinin Zeugma olduğunu söyledi. Antik döneminde Zeugma’nın aslında bir geçiş anlamına geldiğini vurgulayan Güzelbey, “Burası bolluk ve bereket şehri olarak biliniyor. O dönemde insanlar zenginliklerini evlerine ve havuzlara yaptıkları mozaik heykelleri ile gösteriyorlarmış. Müzenin en değerli eserleri arasında Mars Heykeli ile Çingene Kız geliyor. Aslında bu zaman zaman tartışılıyor. Acaba gerçekten bu bir kız mıdır? Bazen bunun bir kız olmadığını ve Büyük İskender’in kendisi olduğunu ifade ediyorlar. Bu heykeli ilk toprak altında bulan arkeolog veya çalışan, “Ben bir Çingene kızı buldum” demiş ve ‘Çingene Kızı’ ismi de oradan kalmış, öyle söylenir” dedi.

 Dionysos’un Düğün Sahnesi mozaiğinin de önemli bir eser olduğuna dikkat çeken Güzelbey, bu mozaiğin yarısının 1997 yılında çalındığını belirtti. Başkan Güzelbey, kendilerinin de yarım kalan eksik bölümü sinevizyon ile yansıtarak izleyicilere sunduklarını aktardı. Başkan Güzelbey, Zeugma Mozaik Müzesi’nin kentin kültür ve sanat alanında kırılma noktası olduğunu vurgulayarak, “Biz burayı yapmaya karar verdiğimizde çok ciddi eleştiri aldık. ‘Gaziantep’in müzeye ihtiyacı yok. Belediye niye böyle işlerle uğraşıyor. Kentin ihtiyacı olan doğumevi yapsın’ diye eleştiriler aldık. Ama biz de onlara bu kentin geleceğinin kültürde olduğunu ve bu şehrin geleceğine talip olduğumuz söyledik. Biz kültür ve sanata yatırım yaptık ve Gaziantep’i dünya gündemine taşıdık” diye konuştu.TWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ