ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA, NİHAYET MÜZESİNE KAVUŞTU
24-06-2005

Nerede ve nasıl muhafaza edileceği uzun yıllardır tartışılan, zarar görüp görmediği polemiklere sebep olan dünyaca ünlü Zeugma mozaikleri, nihayet müzesine kavuştu.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Temeli 1991 yılında atılan; ancak ödenek yetersizliği nedeniyle yapımı 14 yıl süren müzenin kapılarını yerli ve yabancı turistlere açması, kentte bayram havası estirdi. Açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye’deki tarihi ve kültürel zenginliği ortaya çıkarmakla insanlığın kazanacağını söyledi. Zeugma Müzesi’ni daha da genişleteceklerini ifade eden Erdoğan, Türkiye’nin müzecilik konusunda şanına yakışır bir yapıda olmadığını dile getirdi. “Müze bakımından çok fakir bir noktadayız.” diyen Erdoğan, Türkiye’deki bütün kapalı müzelerin açılacağını ve envanterlerin tek tek elden geçirileceğini ifade ederek, bu konuda Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’a talimat verdiğini açıkladı. Erdoğan, “Niçin Gaziantep turizm pastasından gerekli payı almasın? Dünyanın ikinci mozaik müzesi burada; neden birinci olmasın? Zeugma’nın üzerinde duruyoruz. Kazı alanında bir açık hava müzesinin temelini atacağız.” dedi.

Zeugma Müzesi’nin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kültürel varlıkların yaşar hale gelebilmesi için Koruma Kurulları’ndaki bezdirici bekleme sürelerinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Bunun için 8 yeni Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu oluşturulduğunu ifade eden Koç, “Kazılar için 2004 yılında 2 trilyon 402 milyar TL ayrılırken, 2005’te 9,5 trilyon TL ayrılmıştır. Bu kazılarda açığa çıkarılacak eserlerin kaderine terk edilmemesi için çalışma yapıyoruz.” dedi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de Zeugma Antik Kenti’nin açığa çıkarılan yüzde 18’lik bölümü ile dünyanın ikinci mozaik müzesini açtıklarını hatırlatarak, “Zeugma’daki kazılarla bu müze kısa sürede dünyanın birinci mozaik müzesi olacaktır. Petrolümüz yoktur. Ama tarihimiz vardır. Zeugma gibi bir kent dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Biz de bu potansiyelimizden yararlanacağız.” şeklinde konuştu.

Gaziantep Mozaik Müzesi, ikiz müze haline getirilerek yeniden düzenlendi. Mozaik müzesinin toplam 3 bin metrekarelik teşhir alanında Zeugma’dan çıkartılan 550 metrekarelik yer mozaiği sergileniyor. Dünyanın en görkemli mozaik müzeleri arasında gösterilen Gaziantep Mozaik Müzesi’nde aynı zamanda 120 metrekare duvar resmi (freg), Fırat Nehri’nin altında kalan mozaik evlerin kalıntıları, dünyada bir başka örneği olmayan (ünük) bronz Mars heykeli, 100 metrekarelik alanda kaya mezarlıkları yer alıyor. Müzede ilk etapta 550 metrekare mozaikle birlikte 35 adet mozaik pano, 120 metrekare fresk duvar resmi, 35 adet heykel ve mezar steli teşhir edilecek. Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan Roma villalarının içindeki üç ayrı mekân, duvar resimleri, havuzlu çeşmesi ve sütunlarıyla teşhire çıkarılan eserler arasında yer alıyor.

Zeugma Antik Kenti’nde kazı çalışmaları başladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Zeugma Antik Kenti kazılarının bu yılki çalışmalarını da başlattı. Erdoğan, antik kentin sular altında kalan zenginliğini ortaya çıkarıp tüm insanlığın hizmetine sunacaklarını söyledi. Zeugma kazıları konusunda her türlü desteği vereceklerini belirten Erdoğan, akademisyen, arkeolog ve belediyelerle Zeugma’yı kazma sürecini hızlandıracaklarını belirtti. Erdoğan, kazılarda çıkarılan eserlerin yerinde sergileneceği müjdesini verdi. Konuşmaların ardından sembolik olarak ilk kazmayı vuran Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin ile Gaziantep milletvekilleri eşlik etti.

http://www.zaman.com.tr/cuma_zeugma-nihayet-muzesine-kavustu_185979.htmlTWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ