ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

GAZİANTEP MOZAİK SEKTÖRÜNÜN BAŞKENTİ OLACAK
24-05-2006

GTO’nun proje sahibi olduğu Avrupa Birliği Kültürel Mirası Geliştirme Programı, Gaziantep Halfeti ve Rumkale’de Turizm Potansiyeli’nin Artırılması Projesi kapsamında Mozaik Eğitim Merkezi faaliyetlerine başladı. Merkezin hedefi, Gaziantep’i Mozaik sektörünün başkenti yapmak.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, yaptığı açıklamada, Gaziantep Zeugma antik kentinin 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulduğunu ve günümüzde tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken bir merkez haline geldiğini belirtti.

Aslan, “Gaziantep, Zeugma antik kenti ile birlikte bir sanayi ve ticaret merkezi olmanın yanında, tüm dünya tarafından merak edilen ve tanınan bir mozaik merkezi haline gelmiştir. Zeugma’dan çıkarılan mozaikler incelendiğinde o dönemde mozaik alanında ciddi bir sektör ve üretim olduğu da ortadadır. Topraklarımızda 2 bin yıldır yaşayan bu eşsiz mirası bizden sonraki nesillere taşımanın yanı sıra, tüm dünyada gün geçtikçe genişleyen ve gelişen bir sektör olan mozaik sektörünü de Gaziantep’te yeniden canlandırmak en büyük hedefimizdir. GTO tarafından yürütülen ve Avrupa Komisyonu ile GAP İdaresi’nin finansal destek sağladığı ‘Gaziantep Halfeti ve Rumkale’de Turizm Potansiyeli’nin Arttırılması Projesi’ kapsamında geçen günlerde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Mozaik Eğitim Merkezi’ni açtık. Bundan sonraki adım ise mozaikçilik mesleğini ilimizde hak ettiği yere getirmek ve Gaziantep’te Mozaik Sektörü’nü yeniden yapılandırmak.” diye konuştu.

Eğitim Merkezi, proje süresince, 2 dönemde 6’şar aylık eğitimler düzenleyecek ve toplam 40 kişi mozaik zanaatkârı olarak yetiştirilecek. Mozaik yapmak ve mozaikçiliği meslek edinmek isteyen kişileri hedefleyen Eğitim Merkezi eğitime Haziran’da başlayacak. Mozaik kursu başvuruları ile ilgili bilgiler GTO Mozaik Eğitim Merkezi’nden alınıyor.

http://www.zaman.com.tr/sehir_gaziantep-mozaik-sektorunun-baskenti-olacak_288000.htmlTWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ