ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA'NIN YER ALDIĞI BİRECİK BARAJI, TURİZM HAVZASI OLACAK
17-12-2007

Gaziantep İl Özel İdaresi, tarihi ve turistik mekanlara işlevsellik kazandırarak kentin ve bölgenin kaderini değiştirecek büyüklükte bir turizm projesine imza atmaya hazırlanıyor.

Nizip ilçesindeki Zeugma Antik Kenti'nin sular altında kalması ve mozaikleriyle dünyanın gündemine oturan Gaziantep'te, aynı bölgenin kaderini değiştirecek yeni bir proje üzerinde çalışılıyor. Gaziantep İl Özel İdaresi'nin çalışmalarına başladığı Zeugma Turizm Havzası Projesi hayata geçerse, bölge, turizm ve su sporlarının yeni adresi olacak. Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Demir, bugüne kadar sadece Zeugma ile Rumkale arasında küçük çaplı gemi ve tekne turlarının yapıldığını anımsattı. Bir süre önce Birecik Barajı gölüne indirdikleri Kumla Vapuru'yla düzenlenen turların ilgi görmesi üzerine, büyük bir proje hazırlamaya karar verdiklerini anlatan Demir, projenin hazırlık çalışmalarının, 3- 4 ay içinde tamamlanacağını söyledi. Zeugma Turizm Havzası Projesi'nin farklı bölümlerden oluştuğuna dikkat çeken Demir, "Bir aşamasında Zeugma'dan Atatürk Barajı'na en yakın yere kadar gemi ve tekne turları ile bölgedeki tarihi mekanlar ve köylere geziler tertiplemeyi planlıyoruz. Ayrıca, Birecik Baraj gölü üzerinde yat ve su sporları düzenlemeyi ve göl manzaralı villa tipi sosyal konutlar inşa ederek tatil turizmini de geliştirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Bölgedeki arazilerin mülkiyet durumuna ilişkin verileri çıkarmaya başladıklarını dile getiren Genel Sekreter Demir, "Birecik Baraj gölü ve Fırat kıyısını villa tipi sosyal konutlar için imara açarak tatil turizmini canlandırmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

http://www.zaman.com.tr/sehir_zeugmanin-yer-aldigi-birecik-baraji-turizm-havzasi-olacak_626199.htmlTWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ