ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ’NE ‘MÜKEMMELLİK’ ÖDÜLÜ
12-10-2012

“Turizm Oscarları” olarak da kabul edilen World Travel Awards 2012 Avrupa Ödülleri’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı “Avrupa’nın En İyi Turizm Kuruluşu” ödülünün sahibi oldu. Dünyanın önde gelen seyahat sitelerinden Tripadvisor’da ziyaretçilerin oylarıyla Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi 2012’nin “mükemmellik” ödülüne layık görüldü. İzmir de Amsterdam, Atina, Cannes, Dubrovnik, Lizbon, St. Petersburg ve Venedik gibi rakiplerin arasından sıyrılarak “Avrupa’nın En İyi Kruvaziyer Destinasyonu” ödülünü aldı. Aylık seyahat kültürü dergisi Food and Travel’ın düzenlediği Food and Travel Magazine Reader Awards 2012’de “Destination of the Year (gidilmesi gereken merkez)” klasmanında İstanbul’un birinciliğiyle devam etti.

 

Sergilenen mozaikleriyle dünyaca da tanınmaya başlanan Zeugma Mozaik Müzesi'ni 19 Temmuz-30 Aralık 2011 tarihleri arasında 59 bin 610 kişi gezdi.

AA muhabirinin Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) GAP Bölgesel Yürütme Kurulu'ndan aldığı bilgiye göre, 19 Temmuz 2011'de açılan ancak resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 9 Eylül 2011'de yapılan Zeugma Mozaik Müzesi'ne, yurt içinden ve yurt dışından büyük ilgi gösteriliyor. Zeugma Mozaik Müzesi'nin daha etkin tanıtımı için yurt içinde ve yurt dışında birçok etkinlik gerçekleştiriliyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Salih Efiloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012'de özellikle yaz döneminde Zeugma Mozaik Müzesi'nin ziyaretçi sayısının çok daha yüksek rakamlara ulaşacağına inandığını söyledi.

Müzenin hem ulusal hem de uluslararası alanda etkin bir şekilde tanıtımı için çalışmalar yapıldığını belirten Efiloğlu, ''Müzeler Genel Müdürlüğü bu konuda projeler geliştiriyor. Yerelde de yeni yeni kampanyalar yapacağız. Zeugma Mozaik Müzesi bizim için prestij müzesi. Bu doğrultuda tanıtım çalışmalarına ağırlık veriyoruz'' dedi.

Efiloğlu, Zeugma Mozaik Müzesi'nin sadece mozaiklerin sergilendiği bir müze olmadığını, aynı zamanda içinde Mozaik Bilim Merkezi ve Restorasyon Merkezi gibi unsurları da barındırdığını ifade etti.

Bölgede sadece Gaziantep'te değil Hatay, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'ın da mozaik açısından önemli merkezler olduğunu, Gaziantep olarak yetişmiş insan gücüyle bu kentlere ihtiyaç duyulduğunda destek olacaklarını bildiren Efiloğlu, bölgede çağdaş mozaik sanatının geliştirilmesine destek olduklarını kaydetti.

-Ziyaretçi profili-

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) GAP Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fikret Tural ise Zeugma Mozaik Müzesi'ni 19 Temmuz-30 Aralık 2011'de 59 bin 610 kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

''Ziyaretçilerimiz yurt dışından genellikle İtalya, Almanya, Fransa ve Japonya, yurt içinden ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'dan geliyor'' diyen Tural, daha etkin bir tanıtım için müzede dünya çapında bir arkeoloji sempozyumu düzenlenebileceğini, bunun büyük yankı uyandırarak müzenin tanıtımı için önemli olacağını ifade etti.

Tural, Zeugma Mozaik Müzesi'nin dergilere konu edilebileceğini, dünyanın büyük hava limanlarına müzeyle ilgili reklamlar verilebileceğini, gezi programları ve yapılacak etkinliklerle müzenin yerelde Gaziantep ekonomisine ve tanıtımına, genelde ise Türkiye'nin tanıtımına önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

-Zeugma Mozaik Müzesi-

Gaziantep Mozaik Müzesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Tekel içki fabrikasının yerine yapıldı ve daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına devredildi.

Açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen müze, sergilenen mozaikleri açısından Tunus'taki Bardo Müzesi'nin ''dünyanın en büyük mozaik müzesi'' unvanını elinden aldı.

7 bin metrekare kapalı sergi alanı ve 30 bin metrekare kurulum alanına sahip müzede Zeugma Antik Kenti'nden çıkarılan mozaikler ile ''Doğu Roma Dönemi'' koleksiyonu sergileniyor.

Müzedeki eserlerin yerleştirilme şekli ve dizaynı da dikkat çekiyor. Mozaikler müzeye yerleştirilirken kronolojik sıraya ve coğrafi konumlarına göre düzenleme yapıldı. Fırat Nehri'ne en yakın olan mozaikler bodrum katta sergileniyor. Giriş katta ise Fırat Nehri kenarında bulunan Poseidon ve Euphrates villaları mozaikleri bulunuyor.

3. yüzyılın hemen sonrasında erken ''Doğu Roma Dönemi'' mozaikleriyle mitolojik sahneler yerini, geometri ve dinsel figürlere bırakıyor. Doğu Roma mozaikleri, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nde ilk defa sergileniyor.

 

Gaziantep İl Özel İdaresi'nin hazırladığı, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen ve 2011 yılı Haziran ayında çalışmalarına başlanılan 'Zeugma Turizmin Yeni Markası' isimli proje Zeugma Antik Kenti dünyaya tanıtmaya hazırlanıyor.

Özel İdare'nin projesinde, turistlerin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak ve güvenliklerini sağlayacak turnikeli giriş sistemi, güvenlik görevlisi, wc-lavabo- otopark, yürüme yolları, kafeterya, Danae ve Dionysos Villalarının ön tarafına yeşil alan, kazı evi ve depo yeri yapılıyor. Bu çalışmaların 2012 yılı Haziran ayında tamamlanacağı açıklandı.

Gaziantep Valisi Erdal Ata proje ile Gaziantep'in sanayi kenti olmasının yanında turizmde de önemli bir kent olduğunu, turistlerin ve turizm acenteleri tarafından bilinmesinin hedeflendiğini kaydetti. Çalışmaların ikinci etabı şeklinde olan ve Zeugma Antik Kentini ulusal ve uluslar arası düzeyde tanıtmak amacıyla hazırlanan projenin 24 Kasım 2011 tarihinde imzalandığını ifade eden Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, "Gaziantep için tarihi ve kültürel değer taşıyan Zeugma'nın Türkiye ve dünya çapında tanıtılmasını hedefliyoruz." dedi.

Cafer Yılmaz, proje ile Zeugma'nın İstanbul, Antalya, İzmir, Gaziantep, Almanya ve İtalya'da düzenlenecek 3'er günlük festivallerin yanı sıra, birer sempozyumun yapılacağını belirtti. Yılmaz, 5 dilde hazırlanacak olan 10 dakikalık tanıtım filmi ve Gaziantep'te '3 Gün' isimli tatil rehberi ve afişler eşliğinde tanıtımı yapılarak, fotoğraf sergisi ve kapanış kokteyli ile proje faaliyetlerinin sone ereceğini belirtti.

http://www.zaman.com.tr/gundem_zeugma-mozaik-muzesi-ne-mukemmellik-odulu_2001645.htmlTWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ