ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

GAZİANTEP MÜZELER ŞEHRİ OLUYOR
27-11-2012

Belediye, yemek müzesinden kent müzesine, oyuncak müzesinden hamam müzesine kadar, gelecekte yaşaması için birçok değerin müzesini kurdu. Son dönemlerde vakıf ve devlet müzeleri yanında, yerel yönetimlerin açtığı müzelerle Gaziantep’te müze kavramına yeni bir bakış açısı geldi. Özellikle belediyelerin, ilin değerlerini yansıtmak için kurdukları müzeler, müzeciliğin yeni bir boyuta girdiğini gösterdi. 2004 yılından bu yana açtığı müzelerle yerel yönetimler yanında ulusal alanda da ses getiren Büyükşehir Belediyesi, bu alanda Zeugma Mozaik Müzesi ile dünyanın en büyük mozaik müzesini şehre kazandırmada öncü oldu.

Belediyelerin müzeler kurma girişiminden cesaretlenen özel girişimciler de kendilerine ait müzeler kurmaya başladı. Gaziantep’te ilk kişisel müzesini Saklı Konak Bakır Eserler Müzesi olarak kuran girişimci Ali Atalar, daha sonra müzesini koleksiyonculuğa çevirdi.

Yıllarca Gaziantep’te hayvan ahırları olarak kullanılan mağaraları, göreve geldikten sonra boşaltan Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, bu mağaraları Türkiye’nin en büyük ‘Tarih Müzesi’ yapmak için çalışmalara başladı. Müze, Gaziantep tarihini yansıtacak.

http://www.zaman.com.tr/bolge-haberleri_gaziantep-muzeler-sehri-oluyor_2021637.htmlTWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ