ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

ZEUGMA'DAN TARİHE IŞIK
04-08-2013

Gaziantep'in Nizip ilçesinde Fırat Nehri yanında bulunan ve günümüze kadar en iyi korunmuş Roma Lejyon kent dokusuna sahip olan Zeugma'da ortaya çıkarılan heykel parçası tarihe ışık tutacak. Kazı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış, "Belkıs Tepe'de kutsal alana ait büyük boyuttaki kült heykeli büyük olasılıkla Kommagene Kraliyet ailesinden Antiokhos Theos'a ait. Üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor" dedi. 2005 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı adına yapılan Ankara Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kutalmış Görkay başkanlığında devam eden kazı çalışmalarında önemli buluntular elde edilmişti. 

NEMRUT'A PARALEL ANLAYIŞ 
Kazı Başkanı Prof. Dr. Görkay, "Kommagene Krallığı'nın dört önemli kentinden biri haline geldiği Hellenistik Dönem'de, Kommagene Kralı I. Antiokhos Theos'un Zeugma'da Belkıs Tepe olarak adlandırılan kentin kutsal alanında Kommagene panteonu (kültleri) ile ilgili önemli imar çalışmaları gerçekleştirdiği son yapılan kazılarla ortaya çıkmıştır. Nemrud Dağı'na paralel bir anlayışta Zeugma Belkıs Tepe'de yer alan kutsal alana ait büyük boyuttaki kült heykelleri yine son yıllarda gerçekleştirilen kazılarla bilim dünyasına tanıtılmıştır. Bu buluntulardan en önemlisi 2012 yılında bulunan büyük olasılıkla Kommagene Kraliyet ailesinden, büyük olasılıkla Antiokhos Theos'a ait bir gövde parçasıdır" diye konuştu. 

ÖDÜLE DOYMUYOR 
İl Kültür Turizm Müdür Vakili Mehmet Aykanat ise "Zeugma'da, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önderliği ve maddi desteğiyle devam eden kazılarla önemli adımlar atılıyor. Ayrıca geçen yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası aday listesine giren Zeugma Antik Kenti ve buradan bulunmuş eşsiz mozaik ve buluntuların sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, yine geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmüştür. Kazı alanının üzerine yaptırılan çatı sayesinde de çıkarılan freskleri, mozaikleri, bütün mimari yapıyı, yerinde görülebilecek. Böylelikle ziyaretçiler o dönemin yaşantısını yerinde yaşayacak" dedi. 

http://www.sabah.com.tr/guney/2013/08/04/zeugmadan-tarihe-isikTWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ