ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

"ZEUGMA”DA ÇIKAN ESERLER TURİZME KATKI SAĞLIYOR
26-10-2013

Kazı çalışmalarına 1987'de başlanan ve bulunan mozaiklerle dünya gündeminde yer alan Zeugma Antik Kenti'nde bu yıl sürdürülen çalışmalar tamamlandı.

Kazı Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Yaman, yaptığı açıklamada 2 Temmuz'da başladıkları çalışmaların sona erdiğini belirtti. Başta Ankara Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerden uzman ve teknik ekipten oluşan 40 kişilik grupla araştırma yaptıklarını vurgulayan Yaman, "Bu yıl özellikle konservasyon ve restorasyon çalışmalarına ağırlık verildi. Bunun yanında yine olağan şekilde kazılarımız da oldu" dedi. Bu dönemde Roma evine ait yeni mekanlar ortaya çıkardıklarını ifade eden Yaman, şunları söyledi:

"Ortaya çıkardığımız kalıntılardan görebildiğimiz kadarıyla en erken MS 2. yüzyıldan başlayarak 6. yüzyıla kadar devam eden mimari bir tabakayla karşı karşıyayız. Bunun yanında kazdığımız alanda geç antik döneme ait mimari elemanlar da önemli buluntular olarak sayılabilir. Çünkü kentin geç antik dönemindeki mimari anlayışıyla ilgili bilgilere yavaş yavaş yenileri eklenmeye başladı." 

Milattan önce 300'lerde kurulduğu belirlenen Zeugma'nın zengin mozaik buluntularıyla Türkiye için çok önemli olduğunu dile getiren Yaman, sürdürülen kazı çalışmalarına rağmen bölgede kazılmayı bekleyen çok daha büyük alan bulunduğunu vurguladı.

Arkeolojik kazıların bilimsel özelliklerinin yanı sıra turizme de katkı sağladığına dikkati çeken Yaman, şöyle konuştu: "Zeugma, buluntularıyla turizme de katkı sağlıyor. Buradan çıkan mozaikler Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergileniyor ve önemli sayıda da ziyaretçi çekiyor. Aynı zamanda kazı alanında da restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapılıyor. Burada da sergilenen mozaikler, duvar resimleri ve freskler, yine turizme katkı sağlaması açısından önemli."

Diğer antik kentlerle karşılaştırıldığında Zeugma'nın bölge için önemli bilgiler verdiğini kaydeden Yaman, "Roma dönemi için askeri bir lejyon
olması ve kozmopolit yapısı, kentin önemini artırıyor. Zeugma; buluntuları, askeri yapısı ve günlük yaşamıyla, bölgedeki kentlerin biraz daha önünde diyebiliriz" ifadesinde bulundu. 

Zeugma, geçen yıl UNESCO Dünya Geçici Kültür Mirası Listesi'ne girmiş ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmüştü.

http://www.sabah.com.tr/turizm/2013/10/26/zeugmada-cikan-eserler-turizme-katki-sagliyorTWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ