ULUSAL BASIN ARŞİVİZEUGMA HAKKINDAKİ HABERLER

MOZAİK MÜZELERİ DÜNYAYA AÇILACAK
16-04-2004

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, AA muhabirine,  dünyanın en iyi 6'ncı turizm destinasyonu haline gelen Türkiye'nin, kültür  turizmiyle de yükselişe geçtiğini belirterek, "Türkiye'de, dünyanın hiçbir  ülkesinde bulunmayan 'mozaik müzeleri destinasyonu' oluşacak" dedi.    Türkiye'deki barış iklimine işaret eden Özarslan, özellikle Doğu ve  Güneydoğu Anadolu'da doğa ve kültür turizmi için büyük talep olduğunu, ürün  taleplerinin de kültür turizmine yönelik gelişmeye başladığını söyledi. Özarslan,  üçüncü havalimanı, hızlı tren hatları gibi kültürel altyapıyı geliştiren büyük  projelerin de hayata geçirilmesiyle kıyı şeridindeki deniz-kum-güneş turizmine  yönelik ilginin Anadolu'nun kültürel zenginliğine doğru genişleyeceğini ifade  etti.

    Müzecilikte çağdaş bir atılım yapan Kültür ve Turizm Bakanlığının son  yıllarda yeni müzeler inşa ettiğini de hatırlatan Özarslan, Şanlıurfa ve Hatay'da  yapımı devam eden iki büyük mozaik müzesinin de yakın zamanda açılacağını  bildirdi.

    Özarslan, "Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesini de ekleyince, üç  mozaik müzesi komşu illerde hizmete girmiş olacak ve böylece dünyanın hiçbir  ülkesinde bulunmayan 'mozaik müzeleri destinasyonu' oluşacak. Dünyada böyle bir  şey yok. Türkiye'nin sunduğu ürün çeşitliliği ve kalitesi hiçbir ülkeyle mukayese  edilemeyecek şekilde geliştiriliyor" diye konuştu.

    -"Dünyanın en kıymetli mozaiği" de sergilenecek

    Mozaik eserler açısından dünyadaki en geniş sergileme alanına sahip  Hatay'daki AntakyaMozaik Müzesi, toplam kapalı alanı ise 32 bin 754 metrekare  olacak ve müzeyi aynı anda 800 kişi ziyaret edebilecek.


    Şanlıurfa Haleplibahçe'de "Amazon kraliçelerinin av ve savaş  sahneleri"nin tasvir edildiği mozaiklerin bulunduğu Haleplibahçe Mozaik Müzesi  ile Edessa arkeoloji Müzesi ve Arkeopark'ın yer alacağı 57 bin metrekare üzerinde  toplam 36 bin metrekare kapalı alan, Türkiye'nin en büyük müze komplekslerinden  olacak.

    Mevcut yerinde sergilenecek yaklaşık bin metrekare mozaiğin yanı sıra  müzede bin 500 metrekare civarında mozaik bulunuyor.

    Buradaki Savaşçı Amazon Kraliçeleri mozaikleri ise mozaik tekniği,  sanatı ve Fırat Nehri'nin orijinal taşlarından yapılması gibi özellikleriyle  uzmanlarca dünyanın en kıymetli mozaiği olarak tanımlanıyor.  

    Müzede, yurt dışına kaçırıldıktan sonra bulunduğu ABD'deki dallas  Müzesinden geri getirilen, "ozanların babası" Orpheus'un, müziğiyle vahşi  hayvanları uysallaştırdığını betimleyen mozaiğin de sergilenmesi bekleniyor.

 -Müze ziyaretçilerinin memnuniyet oranı yüzde 95

    
Bu yıl nisan ayı itibariyle Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 187  müze, 125 adet türbe ve 135 adet düzenlenmiş ören yeri hizmet veriyor. Ayrıca 187  özel müze, Bakanlık denetiminde faaliyetlerini sürdürüyor.

    Türkiye'deki müze ve ören yerlerinin ziyaretçi sayıları ise 2000'li  yılların başında yaklaşık 7 milyonken, geçen yıl 29 milyon 533 bin kişiye ulaştı.  Ziyaretçilerin yüzde 69'unun yabancı turistler gerçekleştirdiği müzelerde,  ziyaretçi sayısı ise 13 yılda 4 kat arttı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca son iki yılda yapılan anket  çalışmalarına göreyse müze ziyaretçilerinin memnuniyet oranı yüzde 95'i buldu.

-Müzeler sürekli yenileniyor

Geçen yıl ilk kez açılan veya yenilenen müzeler arasında, Ağrı  İshakpaşa Sarayı, AlanyaMüzesi, Balıkesir Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müzesi, Bursa  Arkeoloji Müzesi, Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi, Ziya Gökalp  Müzesi, Selanik Atatürk Evi, İstanbul Topkapı Sarayı Arz Odası ve Ağalar Camisi  (El Yazması Kütüphanesi)), İstanbul Türbeler Müzesi Müdürlüğüne bağlı Şeyh Yahya  Efendi Türbesi, Güzelce Ali Paşa Türbesi, Şehzadeler ve Kadınlar Türbesi,Muğla  Marmaris Müzesi ve Zonguldak Ereğli Müzesi yer alıyor.

    Bu yılın ilk 4 ayında ise Samsun Gazi Müzesi, İstanbul Adam Mickiewicz  Müzesi ile AksarayMüzesi de yenilenerek ziyarete açıldı.
    Ayrıca uygulama ve proje çalışmaları devam eden Adana Yeni Müze  Kompleksi, ÇanakkaleTroya Müzesi, Van Urartu Müzesi, Uşak Arkeoloji Müzesi,  Antalya Mevlevihane Müzesi, BurdurDoğa Tarihi Müzesi, Antalya Etnografya Müzesi  gibi yeni müzeler ile Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Gordion Müzesi ve  Örenyeri, Efes Müzesi, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Mardin Müzesi,  Topkapı Sarayı Mutfaklar ve Koğuşlar Bölümü, İzmir Atatürk Evi gibi 48 müze  bulunuyor.

 

http://www.milliyet.com.tr/mozaik-muzeleri-dunyaya-acilacak-tatil-1867899/TWITTER

Twitter hesabımıza göz atarak, tweetlerimizi inceleyebilirsiniz.

TAKİP EDİN!

FACEBOOK

Facebook sayfamızdaki paylaşımları inceleyebilir ve beğenebilirsiniz.

BEĞENİN!

YOUTUBE

Zeugma Videoları'nı izleyebilir, yorum yapabilir ve video paylaşabilirsiniz.

İZLEYİN!

BİZE ULAŞIN

Görüş, öneri ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ